Semerkant Uçak Bileti
Anasayfa Semerkant Uçak Bileti

Semerkant Uçak Bileti

SEMERKANT

Semerkant ismi eski Farsçada "taş", "kaya" ve Soğdça kand: "kent", "kale" birleşmesinden gelir. Şehir, ilk olarak Zerefşân (Soğd) nehrinin güney kıyısında vadiye hâkim yüksek bir mevkide kurulmuş olup,  günümüze ulaşan harabelerine Efrâsiyâb adı verilmektedir. Cengiz Han'ın 617'de (1220) Semerkant'ı tahrip etmesinden sonra daha güneyde bugünkü modern Semerkant'ın bulunduğu bölgede yeni bir şehir kurulmuştur. Özbekistan Cumhuriyeti'nin orta kesiminde yer alan ve aynı isimli idarî birimin (oblast) merkezi olan Semerkant şehri ilk dönemlerde bütün Mâverâünnehir'in, ardından Soğd (Sogdiana) bölgesinin yönetim merkezi olmuştur. Semerkant, Zerefşân nehri ve bu nehirden beslenen kanallar sayesinde şiddetli yaz sıcağı ve kuraklıktan pek etkilenmeyen nâdir şehirlerdendir. İslâm coğrafyacılarının tavsifine göre akarsuları, yemyeşil bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla sıhhatli bir yaşama son derece müsait ve tabii görünümü en güzel şehirlerden biridir. Seyyahların cennete benzettikleri bir mevkide bulunmaktadır.

SEMERKANT HAVALİMANI

Semerkant, tarihi ve kültürel geçmişiyle dünyanın en büyüleyici şehirlerinden biridir. Bu turistik şehir, Orta Asya'nın kalbinde, tarihi ipek yolu üzerinde yer almaktadır.
 
2019 yılı sonunda Semerkant Havalimanı yolcu terminal binasının tasarımına başlandı. Ana fikir, tarihi referansları kopyalamak yerine, yolcu deneyimi ile zamansız ve özgün bir havalimanı yapısı oluşturmaktı. Konu bir havaalanı olduğunda, Mirza Uluğ Bey ve onun Semerkant'taki astronomik çalışmaları (yıldız kataloğu, dakika ve saniye vb.) çıkış noktamızı belirlemiştir.
 
Yerel ve modern esintileri bir araya getiren bu şık ve çekici tasarım hikayesini gözler önüne sermek için; parlak, sade ve esnek mimari, form ve malzeme seçimi ile geleneksel trendlerle akıllı bir şekilde birleştirilmiştir. Ahşap kullanımı, organik formdaki perakende birimleri ve yeşil alanların göz alıcı karışımı, içeride de sıcak ve doğal bir havayı tetikliyor.
 
Sonuç olarak, Orta Asya'nın kalbinde, yıllık toplam 1,5 milyon yolcu kapasiteli (2030 yılına kadar 1 milyon ek genişletilebilir strateji planlandı) ve 42.000 m² inşaat alanına sahip bir havalimanı tasarımı ortaya çıktı.
 
 
 
 

 

 

15 Ekim 2020 Perşembe 22:18:58

İletişimclose

Uçak Bileti satın almak ve rezervasyon işlemleri yapmak için 7/24 müşteri temsilcilerinize web sitemizdeki telefonlardan ulaşabilirsiniz.

6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit
6 Taksit